Hier staan de samenvattingen van het Ambtelijk overleg (AO) tussen de Sportraad van Delft en betrokken ambtenaren van de Gemeente Delft in 2025.
Verslag AO op donderdag 4 december 2025
Hieronder volgt een samenvatting van de besproken punten tijdens het overleg tussen de Sportraad van Delft (SvD) en de gemeente.
Rolverdeling en samenwerking
- De gemeente bevestigt de rol van de SvD als belangenbehartiger van de georganiseerde sport en adviseur op overkoepelende sportthema’s. Voor specifieke zaken die individuele verenigingen aangaan, neemt de gemeente zelf rechtstreeks contact op. De gemeente betrekt de SvD graag bij onderwerpen die de Delftse sport in de breedte raken.
Ontwikkeling sportlocaties
- Maria Duystlaan: Er is afgelopen periode hard gewerkt aan de voorbereiding voor de aanbesteding voor de bouw van het sportcentrum. Naar verwachting zal de aanbesteding in Q1 2026 starten en zal dit afgerond zijn in Q2. Deze maand (december)volgt nog politieke besluitvorming over de garantstelling. Ondertussen wordt er gewerkt aan de volgende fase waarin er een exploitatieovereenkomst zal worden opgesteld met Sportfondsen.
- Blue Birds: Rondom de ontwikkeling van het nieuwe sportcomplex van Blue Birds is er enige vertraging ontstaan. Dit komt met name door vergunningsprocedures, bomen(compensatie) en parkeeronderzoeken. Blue Birds is bij deze ontwikkelingen zeer nauw berokken.
- Hudito: Realisatie van het vierde veld kan pas na uitplaatsing van Blue Birds plaatsvinden. De vereniging is hiervan op de hoogte. Tevens is Hudito ook betrokken bij het project studentenhuisvesting Kruithuisweg.
- Ring Pass Delft: De omgevingsvergunning is goedgekeurd. Proces verloopt goed.
- Zwembad Kerkpolder: Het college heeft een scenario onderzoek laten uitvoeren voor de toekomst van zwembad Kerkpolder. Het college stelt voor het zwembad te renoveren, te verduurzamen en uit te breiden. Daarnaast stelt het college voor een behoefteonderzoek uit te laten voeren voor een buitenzwemvoorziening. De toekomst van zwembad Kerkpolder wordt 22 januari 2026 behandeld in de commissie Sociaal Domein en Wonen.
- Nieuwbouw binnensport: De oplevering van de nieuwe sportvoorziening Pleysier ISK staat gepland voor zomer 2026. Het voornemen is om de turnverenigingen naar deze locatie te verhuizen. Hier speelt echter nog een vraagstuk rondom parkeren. Hierdoor is het mogelijk dat de turnverenigingen niet gelijk na oplevering maar wellicht iets later in het jaar pas over kunnen naar deze locatie.
Beleid en regelgeving
- Huurovereenkomsten: De gemeente werkt aan een update van de huurovereenkomsten. Naar verwachting zal per 1 januari 2027 een nieuwe standaardovereenkomst worden verstuurd naar verenigingen waarin onder andere de 4 V’s zijn verwerkt.
- Sociale Veiligheid (4 V’s): Medio 2025 heeft het college het “Actieplan Sociaal veilig sportklimaat 2025 – 2027” vastgesteld. Om een plezierige en veilige sportomgeving te kunnen bieden, zijn vier basiseisen van essentieel belang. Daarom stimuleert de gemeente, samen met de partners van het Delfts Sportakkoord II, sportverenigingen aan om aan de vier basiseisen te voldoen. Vanaf 1 januari 2027 worden deze basiseisen ook verplicht gesteld om in aanmerking te komen voor gemeentelijke ondersteuning. De gemeente verkent de mogelijkheden hoe verenigingen kunnen bevestigen dat zij aan deze eisen voldoen. In het eerste kwartaal van 2026 volgt hier meer duidelijkheid over.
- Zwemkwaliteit Delftse Hout: In december gaat een rapportage naar het college, gevolgd door de raad. Dit behoort niet tot de afdeling Sport van de gemeente Delft.
- Visie Spelen, Ontmoeten en Bewegen in de openbare ruimte (visie SOB): De visie Spelen, Ontmoeten en Bewegen in de openbare ruimte wordt op 22 januari 2026 in de commissie Sociaal Domein en Wonen besproken. Vervolgens zal het ter besluitvorming worden behandeld in de gemeenteraad. Als de gemeenteraad de visie vaststelt, kan worden gestart met het opwerken van het implementatieplan. Oplevering hiervoor zal naar verwachting eind Q3/begin Q4 2026 zijn.
Ondersteuning verenigingen
- De gemeente begrijpt de behoefte van vereniging voor meer financiële ondersteuning. SvD verkent hoe dit vorm kan worden gegeven.
* * *
Verslag AO op donderdag 12 juni 2025
Voortgang sportlocaties
- Sportfondsen is bezig met de voorbereiding van de aanbesteding voor de realisatie van het nieuwe sportcentrum aan de Maria Duystlaan. De verwachting is dat de aanbesteding eind dit jaar is afgerond en dat de opdracht dan gegund kan worden.
- Voor de locatie van Blue Birds wordt er gewerkt aan het definitief ontwerp in relatie tot andere ontwikkelingen in het gebied. Het project bevindt zich in een gebied waar andere ontwikkelingen plaats vinden waaronder de raakvlakken met groen en ecologie. Het is een langdurig traject mede vanwege de vergunningen voor de kap van bomen. Elke vergunningsplichtige boom moet worden gecompenseerd. Hiervoor kijkt de gemeente naar het nieuwe sportcomplex van Blue Birds, de aangrenzende ecozone en groenranden op andere sportparken. De streefdatum van 2027 is krap, maar lijkt nog haalbaar. Het huidige terrein van Blue Birds blijft beschikbaar tot het nieuwe terrein is opgeleverd.
Gesprek met Sportfondsen
- De Sportraad wil graag een gesprek met de opvolger van de accountmanager van Sportfondsen. Helaas is dat in verband met omstandigheden op korte termijn niet mogelijk. Gesprek vindt hopelijk zo snel mogelijk plaats na de zomervakantie. De gemeente neemt het initiatief om na de zomer een afspraak te plannen.
Beschikbaar stellen rapport over Leefbaarheid en sporten in de wijk.
- Het rapport heet: Visie Spelen, Ontmoeten en Bewegen in de openbare ruimte. De gemeente heeft op 10 juni het concept van de visie “Spelen, ontmoeten en bewegen” met de sportraad gedeeld. De Sportraad zegt toe met een schriftelijke reactie te komen op het visiedocument voor eind juni. Hoofdstuk 6 wordt nog aangepast in relatie tot het implementatieplan. De definitieve versie wordt na vaststelling door het college met de Sportraad gedeeld.
Sportparkmanagement nieuw leven inblazen
- Reactie gemeente: het is aan verenigingen om te bepalen of en hoe sportparkmanagement wordt ingezet. . Dit kan in de vorm van een sportparkmanager, maar kan op verschillende manieren worden ingevuld. De gemeente kan zich voorstellen dat het onder andere vanuit financieel oogpunt voordelig kan zijn om gezamenlijk bepaalde zaken te organiseren. Dit kan ervoor zorgen dat niet elke vereniging met hetzelfde vraagstuk aan de slag gaat.
- Sportraad geeft aan dit beeld te delen en ziet dat er winst te behalen is bij gezamenlijke organisatie. Dit vraagt echter organisatie aan de voorkant en bereidheid van de verenigingen. De sportraad gaat op zoek naar goede voorbeelden om mogelijk via een sportcafé of andere uiting te delen met sportaanbieders in Delft.
Turnen en gymnastiek en renovatie gymzalen
- Recent hebben we een gesprek gehad met vereniging Sparta. Er was tijdelijk bestuurlijk geen bezetting bij Sparta, maar dit is inmiddels alweer ingevuld. De gemeente is voornemens een turnvoorziening te realiseren. Hierover is de gemeente al enige tijd in gesprek met de twee turnverenigingen. Naar verwachting wordt de turnvoorziening gecombineerd met voorzieningen voor het bewegingsonderwijs op het terrein van het Stanislascollege Westplantsoen. De planning is vooralsnog dat deze voorzieningen in 2029 gereed zijn. De Sportraad stuurt een uitnodiging naar Sparta en DOK om in gesprek te gaan over de nieuwe turnvoorziening en de zienswijze van de verenigingen.
- Daarnaast gaat de gemeente de komende jaren diverse gymzalen renoveren . Elk jaar worden naar verwachting 2 gymzalen gerenoveerd. De eerste renovatie die op de planning staat is de gymzaal bij de Rembrandtschool. Tweede gymzaal is de Slauerhofflaan.
Info over de nieuwe welzijnsorganisatie (01-01-2026) en situatie voor het sportonderdeel
Haaglanden Beweegt gaat verder als uitvoerende partij voor sport en bewegen in Delft. Ze vallen buiten de nieuwe koepelorganisatie, maar werken hier nog steeds intensief mee samen. . Het demissionaire kabinet heeft eerder al bezuinigingen aangekondigd op de lokale budgetten voor sport en bewegen. Naar verwachting blijven deze gehandhaaft. Het is voor de gemeente niet mogelijk deze bezuinigingen op te vangen. Dit zal naar verwachting leiden tot minder personele inzet van de combinatiefunctionarissenen (buurtsportcoaches en verenigingsondersteuners). Met Haaglanden Beweegt wordt in kaart gebracht wat de consequenties zijn. Op basis daarvan besluit de gemeente hoe de opdracht wordt vormgegeven. De gemeente informeert de sportraad hierover.
Bouwplannen in de TU wijk (voormalig terrein Blue Birds/Fortuna)
De gemeente heeft een verkenning laten uitvoeren naar de toevoeging van studentenhuisvesting op verschillende locaties rondom de Mekelweg/Kruithuisweg. Op basis van deze verkenning wordt nu een stedenbouwkundig plan uitgewerkt. De sportverenigingen worden hierin als belangrijke stakeholders meegenomen. De gemeente is uitvoerig met zowel Hudito als ook Fortuna in gesprek.
Zwemmen
Zwem- en waterpolovereniging d’ELFT is bezorgd over de financiële toekomst van de zwemsport in Delft. Door het verdwijnen van de goedkope “sectie-uren” in zwembad Kerkpolder vanaf 2026, wordt de vereniging geconfronteerd met hogere kosten voor badhuur. De mogelijke impact: bijna €40.000 aan extra kosten per jaar, wat kan leiden tot een contributieverhoging van 14% voor leden
De gemeente Delft heeft een gesprek gehad met d’ELFT en begrijpt de impact van het verdwijnen van de ‘sectie-uren’. Sportfondsen en d’ELFT zijn nu met elkaar in gesprek om een opbouw van het tarief te bespreken in een nieuw contract. De gemeente verwacht dat partijen hier uit gaan komen en goede financiële afspraken zullen maken voor de toekomst van de zwemsport in Delft.
Wat verder ter tafel komt
De gemeente heeft de KISS-rapportage binnen over de situatie met betrekking tot sport en bewegen in Delft over het jaar 2024 . Dit zijn de meest actuele gegevens die beschikbaar zijn. Deze is gedeeld met de Sportraad van Delft.
* * *
